Alkalmazkodás: tudással
Klímaváltozás
És
Mezőgazdaság
Az idei váratlan mennyiségű-intenzitású csapadék, ami hozzájárult az
árvízi károk súlyosbodásához, a növényzet szerepére irányítja a figyelmet.
· Egyrészt ismert a felázott talaj megindulása: sárlavina formájában, a tarvágás következtében.
· Azonban idén megtapasztalhattuk, hogy az erdő és park /pl. Margitszi-get/ egészséges fái is kidőlhetnek a talaj átázása következményeként.
A csapadék eloszlása és jég-, illetve monszuneső jellege gyors
megoldást kíván, egyben a megoldás mikéntjére is utal:
Alkalmazkodás:
1. A település területén összegyűlik a víz, a lakhatást is veszélyeztetve. Ugyanakkor a mezőgazdaság terméshozama öntözéssel növelhető: a rég esedékes öntözőcsatorna rendszer megépítése időszerűnek tűnik.
· Az öntözés módja a technika fejlődése révén – immáron a napenergia helyi hasznosításával: /K+F/ - energiatakarékosan oldható meg, mivel az öntözésre a napsütéses órák számának és a hőmérséklet emelkedésével arányosan van szükség.
· Az aszályos idők másik nagy feladata lehet a jövőben, amit napjainkban más országok erdőtüzei jeleznek: az öngyulladás megelőzése. Ezt a megelőzést és a gyors oltás lehetőségét biztosíthatja a megfelelő sűrűségű csatorna-hálózat, mint tüzivíz forrás.
· Az öntözőcsatorna-hálózat élővíz minősége a biodiverzitás részleges helyreállításával: a halgazdálkodás régi-új „bio” minőségű élelmet nyújthat újra, a valamikor lecsapolt vizes területeket pótolva.
Proaktivitás:
2. A jégeső a házakban és a kertészetekben, szántóföldeken, gyümölcsösökben súlyos károkat okoz.
A Nemzeti Alkalmazkodási Stratégia azonban ezen túlmenően, az egyre szélsőségesebb időjárási események enyhítésére is vállalkozhat a megelőzés eszközével: A Kárpát-medence egykor volt vizes területei és ligetesei szimulálásával, a nagyobb légmozgások befolyásolását is célul tűzheti ki:
A mezővédő erdősávok a termőtalaj felső rétegének elhordását megakadályozandó terelték a szelet.
A klímaváltozás azonban az általuk létrehozott mikroklíma-hatásra irányítja a figyelmet:
· milyen sűrű rácsozat képes az eredeti növényzet sűrűségét szimulálni,
· a terület fölött átvonuló felhők csapadékát enyhíteni,
· azaz a tojás nagyságú jeget és a monszuneső lezúdulását befolyásolni.
Az egyszerű mezővédő erdősáv légáramlás befolyásoló hatása rácsozat kialakítása által, bizonyára módosul, szinergikusan.
Forrás:
Ennek kutatására: a legkisebb szükséges és a legnagyobb elégséges terület meghatározására, ami már mérhető változást idéz elő, az EU klímastratégiája kiemelkedő volumenű forrást biztosít.
Gazdasági előny:
Közvetlen:
Ez a kutatás, jellegénél fogva, nagyszabású projekt lehetőségét is magában hordja:
· A vidéki, szakképzetlen emberek sokasága számára (a recesszió utóhatása idején) a földmunka és a faültetés munkalehetőség.
· Az erdősávok cserje és facsemete igényét kielégítő kertészetek/faiskolás részére kereslet.
Közvetett:
A két /csatorna és erdősáv/ rács-rendszer megvalósítása révén gazdasági eredményként várható még:
1. Csökken a mezőgazdasági és település kártérítés-igény, ami részben az állami költségvetést és az önkormányzatokat terheli.
2. A mezőgazdaság vesztesége /aszály és jégkár/ csökken, ami a hazai élelmiszer kínálat szinten maradását jelentheti.
/A betakarítás és a fogyasztás közötti idő lerövidítése révén valóban érett, azaz valódi tápértékkel rendelkező élelmiszert is, a későbbiekben./
· Az érettségi fok emelkedése által csökkenhet az egészségpénztári kifizetések volumene.
· További csökkenést a „bio” termesztés érhet el. Ehhez, az átporzások megakadályozásához is eszköz az erdősáv.
3. A termőtalaj megtartása a talaj nedvességtartalmának szinten tartásával (csatorna-hálózat), valamint a szárító szél elterelésével (erdősáv), jobb minőségű, több termés érhető el ugyanazon a területen.
/A növényi hulladékok visszagyűjtése: éttermek, közétkeztetés; komposztálása, a kommunális szennyvíz kezelése-hasznosítása további talajjavító lehetőségek, ahogy záportározók vize települések szürkevíz-igényét képes kielégíteni./
Azaz, az erdősáv által elfoglalt terület visszahat az adott terület termésátlagára, növelve azt.
Megvalósítás/Távlatok:
A kutatás-projekt kutatás jellege a mezővédő erdősáv rács-szerkezet kialakítására, a szükséges és elégséges terület-méret meghatározására/kikisérletezésére vonatkozik:
· A klímaváltozás szélsőséges időjárási anomáliái által okozott kár egyre nő – pl. napjaink erdőtüzei által is -, ami a K+F+I források koncentrált felhasználását sürgetik, ezért célszerű konzorcium felállítása.
· A mielőbbi eredmények eléréséhez segítséget jelenthet az ESA /Európai Űrkutatási Hivatal/ földmegfigyelési (pl. meteorológiai és hőtérkép) adatszolgálata.
· Az EU-s kutatási pályázatok 10 EU tagállam együttműködését írják elő, ami egyben a módszer elterjedését is biztosítja. /A kutatás/projekt révén jelentős EU-s források injektálhatók a gazdaságba, ezért megfontolandó, a mágnesvasút-koncepció megvalósításában érintett országok preferálása./
· Tekintve, hogy a kutatás/projekt célja a klímaváltozás befolyásolása, a módszer/telepítés nagyságrendjében el kell érnie azt a küszöböt, ami a helyi hatások enyhítésén túl, lényeges mérséklést eredményez. Ezek a területek lehetnek például az esetleges klímamenekültek
1. lehetséges célállomásai, mint a felmelegedő Szibéria
2. jelenlegi életterük, mint a terjeszkedő Szahara környéke
3. illetve olyan, vízzel rendelkező területek, amelyek lakosság növekedésre
és megművelésre /technika/ várnak, mint pl. India északi része a
Himalája lábánál
4. fejlődő országok, pl. Kína.
Bár Kína nem kötelezte el magát a CO2 kibocsátás csökkentése mellett, azonban a mezővédő erdősáv rács-szerkezet (esetleg a csatorna-hálózattal egyidejű) kialakítása révén nyerhető több és jobb minőségű élelmiszer hozzásegíti, hogy mégis aktívan részt vegyen közvetlen érdeke: lakosságának élelmiszer-ellátása által, területe revitalizálásában.
Azaz a klímaváltozás lassításában.
Kiss Enikő
2010-08-04